Sistem Düzeyinde Tasarım

Sistem Düzeyinde Tasarım

Sistem Düzeyinde Tasarım

Ürün Tasarımı Adımları 2 – Sistem Düzeyinde Tasarım

Sistem düzeyinde tasarım, veya ürünün mimarisinin tasarlanması işi bu aşamanın konusudur. Önceki safhalarda, temel ürün fikrine odaklanılmıştı ve yapılacak tasarım derinlemesine bir tasarım ve mühendislikten ziyade genel bakışlara dayanıyordu. Geliştirme planı onaylandıktan sonra, pazarlama bölümü ek ürün seçenekleri ve eklentiler veya belki genişletilmiş bir ürün ailesi üzerinde fikirler geliştirmeye başlayabilir. Tasarımcılar ve mühendisler ürün mimarisini ayrıntılı olarak geliştirir, ve imalat bölümü hangi bileşenlerin yapılması, hangilerinin satın alınması gerektiğine karar verir ve gerekli tedarikçileri belirler.

Ürün mimarisi ürünü kaba parçalar halinde veya işlevsel sistemler ve alt sistemler halinde tanımlar ve sistemlerin bir ünite halinde işlemek üzere nasıl ayarlandığını gösterir. Örneğin bir otomobil kaportadan, üzerinde motor olan bir şasiden, bir transmisyondan, şanzımandan, kasadan, süspansiyondan ve fren sisteminden oluşur. Otomobilin mimarisi, onun platform şemasına karar verir, arabanın önden çekişli mi arkadan itişli mi olacağına, motorun büyüklüğü ve yerine, transmisyon ve şanzımanına, süspansiyon sisteminin genel tasarımına, ve frenleri tekerlekler ve direksiyon gibi diğer gerekli alt sistemlerin düzen ve tipine karar verir. Mimari, egzos sisteminin düzenine karar verir, fakat egozst borusunun çapı ve kalınlığını belirlemek için gereken ayrıntılı mühendisliği, susturucuların ayrıntılı tasarımı veya yolcu bölümünü titreşimden korumak için ihtiyaç duyulan motor kulakları veya egozst askılarının mühendisliği gibi hizmetleri vermez.

Ürünün mimarisi, ürünün nasıl bölümlere ayrıldığı ve bu bölümlerin ürünün bütününü oluşturmak için nasıl biraraya getirileceği konuları, bileşenlerin standardizasyonu, modülerliği, sonraki değişimler için seçenekler, imalat kolaylığı, ve geliştirme projesinin üstesinden gelinebilir işlere ve masraflara bölünebileceği gibi özellikleri etkiler. Eğer bir ürün, yükseltme veya eklenti ailesi planlanıyorsa ürünün mimarisi bileşenlerin ortaklaşaş kullanılırlığını ve yükseltmeler ve eklentilerin kolay kurulabilirliğini belirleyecektir. Şirketin üretim hattındaki bir başka üründen ödünç alınan bir sistem veya altsistem, geliştirme, işleme ve imalat maliyetlerinde tasarruf yapılmasını sağlayacaktır. Dış kaynak kullanımı durumunda, tedarikçi, ilgili tasarım ve mühendislik konularına önemli katkılarda bulunabilir.

Bu gönderiyi paylaş