İleri Yüzey Modelleme

Günümüzün ürünleri yalnızca fonksiyonellikleri dikkate alınarak değil, bunun yanında form ve estetiğine de özel önem verilerek tasarlanırlar. Bu durum müşteri gözünde kaliteli ürün algısı açısından oldukça önemlidir. Class-A yüzey modelleme tam da bu noktada devreye girer.

İleri yüzey daha çok otomotiv endüstrisinde kullanılan fakat günümüzde estetik kaygılardan ötürü yeni çıkacak ürünlerde de sıklıkla kullanılan eğrisel sürekliliğe sahip yüzey modelleme işlemidir. Yüzey kalitesi ve estetik görünüşün önemli olduğu durumlarda tercih edilir. İleri yüzey modelleme özellikle kullanıcı ile etkileşimi olan araç iç ve dış yüzeyleri ile tüketici ürünlerinin dış yüzeylerinde kullanılır.

Yapılacak olan yüzey modelleme işleminde, projenin otomotive ait olması ve görünen parçalar olması durumunda “Class-A Yüzey” olması neredeyse bir zorunluluktur. Aksi istenmediği sürece bu metot kullanılmalıdır. Bunun yanında yukarıda da belirtildiği gibi yeni çıkacak otomotiv dışı ürünler için de form ve estetik kaygılardan dolayı ileri yüzey modelleme tercih edilmelidir.

Tüketici elektroniği, mutfak eşyaları, elektronik ürün gövdeleri gibi ürünlerin veya parçaların kullanıcı ile etkileşimi olan yüzeyleri ileri yüzey modelleme yöntemi ile modellenmesi otomotiv endüstrisindeki kadar olmasa da giderek yaygınlaşmaktadır. Peki “İleri Yüzey” nedir?

Çok çeşitli açıklaması olmasına karşılık en anlaşılır olarak açıklamak istersek; Class-A Yüzey, parçayı oluşturan yüzeylerin ve kendisine komşu olan yüzeylerin kaliteli olması, istenmeyen çukur ve tümseklerin olmaması ve yüzey geçişlerinde minimum C2/G2 (eğrisel süreklilik) sürekliliğe sahip olması demektir.

İleri Yüzey Modelleme Hizmeti

Bu hizmetimiz hakkında daha fazla bilgi almak, soru ve önerilerinizi paylaşmak ya da teklif istemek için lütfen bizimle iletişime geçin.