Tersine Mühendislik

TERSİNE MÜHENDİSLİK


Tersine mühendislik, bir objenin, bir cihazın veya bir sistemin teknolojik özelliklerini, onun yapısı, işlevleri ve işleyişinin kapsamlı bir analizini gerçekleştirerek belirler. Makine mühendisliğinde bu süreç varolan fiziksel bir objenin bir kopyasını yapmak veya onu geliştirmek amacıyla onun üç boyutlu bir modelini yapmayı amaçlar.

Fiziksel objeler üzerinde tersine mühendislik çalışması yapmanın birçok amacı vardır. Örneğin, orijinal tasarıma yeterli doküman eşlik etmiyorsa veya orijinal CAD modeli modifikasyonları ve/veya standart üretim yöntemlerini desteklemeye uygun değilse tersine mühendislik süreci kullanılır. Bazı durumlarda orijinal üreticinin artık mevcut olmamasına ve sözkonusu ürünü üretmemesine rağmen o ürüne duyulan ihtiyaç varlığını sürdürüyor olabilr. Tersine mühendislik bu gibi durumlarda yardımcı olabilir. Aşınmış veya zarar görmüş bileşenler sözkonusu olduğunda, bu bileşenlerin yenisini piyasada bulmak mümkün değilse, yapısal özellikler üzerinde tersine mühendislik çalışması yapmak, performansın ve/veya ürün özelliklerinin geliştirilmesi için, veya yedek  parçaları piyasada bulmanın imkansızlığı yüzünden, ya da güncelliğini yitirmiş parçaların veya eski kalmış imalat süreçlerinin güncellenmesi amacıyla rakiplerin ürünlerinin özelliklerini de analiz edecektir.

Objenin üçboyutlu bir modelini oluşturmak için, obje üçboyutlu tarama teknolojileriyle (CMM, lazerli tarayıcılar, yapılandırılmış ışık sayısallaştırıcıları…) taranmalıdır. Tarama işlemi bitince, üçboyutlu modeli  CAD, CAM, CAE veya başka bir yazılımla üçboyutlu modeli yeniden inşa etmek mümkündür.

Tersine Mühendislik Hizmetlerimiz

Firmamız bünyesinde ve partner firmalarımız ile birlikte verdiğimiz tersine mühendislik hizmetlerimiz

Tersine Mühendislik Sektörleri

 Tersine Mühendislik hizmeti sunduğumuz sektörlerden bazıları


Dövme

Döküm

CNC İşleme

Plastik Enjeksiyon

Metal Enjeksiyon

Şişirme

Rotasyon

Otomotiv

Sac Şekillendirme

Medikal

Savunma

Havacılık

Tersine Mühendislik Hizmeti

Bu hizmetimiz hakkında daha fazla bilgi almak, soru ve önerilerinizi paylaşmak ya da teklif istemek için lütfen bizimle iletişime geçin.