IP Protection

Girişim Koruma (IP – Ingress Protection)

Bazı uygulamalarda, elektrikli ve elektronik komponent içeren cihazlar toz, kir, nem ve suya maruz kaldıkları zorlu ortamlarda bozulmadan çalışabilmelidir. Girişim Koruma (IP – Ingress Protection) derecelendirmeleri, bir aygıtın bu gibi çevresel faktörlerin girişiyle başa çıkma yeteneğini, nerede kullanılabileceği ve hangi ortamlarda emniyetli ve uzun ömürlü olarak çalışabileceğini tanımlar.

Uluslararası standart IEC 60529’da tanımlandığı gibi, katı cisimlerin (eller ve parmak gibi vücut parçaları da dahil olmak üzere), toz, kaza sonucu temas ve suyun elektrik muhafazalarına girmesine karşı verilen koruma derecelerini sınıflandırır.  Bu standart, kullanıcılara suya dayanıklılık gibi belirsiz pazarlama terimlerinden daha ayrıntılı bilgiler sunmayı amaçlar.

IP Kodu (veya bazen Uluslararası Koruma Derecelendirmesi, aynı zamanda Girişim Koruma Derecelendirmesi  olarak yorumlanır) IP harflerinden sonra iki basamak ve isteğe bağlı bir harf içerir.

Birinci Rakam: Katılar

Girişim Koruma (IP – Ingress Protection) kodunun ilk rakamı, kişilerin hareketli parçalardan (pürüzsüz dönen miller dışındaki) temaslara karşı korunma derecesini ve muhafaza içine giren katı yabancı cisimlere karşı korunma derecesini gösterir.

DereceObje ÖlçüsüNeye Karşı Koruduğu
0Koruma YokTemaslara ve nesnelere karşı koruma yok
1>50mm50 mm üzeri katı nesnelerden korunmuştur (örn. Kişilerin elleriyle kazayla dokunması.)
2>12.5mm12 mm’nin üzerinde katı nesnelerden korunmuştur (örn. kişi parmakları).
3>2.5mm2,5 mm’ye kadar olan katı nesnelerden korunmuştur.
4>1mm1 mm’den fazla katı nesnelere karşı korunmuştur
5Toz KorumalıSınırlı girişi olan tozlara karşı korunmuştur (zararlı toz birikimi yoktur). Toz girişi tamamen engellenmemiştir ancak ekipmanın çalışmamasına sebep olacak miktarda girmemelidir; temasa karşı tamamen korumalıdır.
6Toz GeçirmezToz girişi yoktur, toza karşı tamamen korunmuştur; temasa karşı tamamen korunmuştur.

 İkinci Rakam: Sıvılar (Su)

İkinci rakam muhafaza içerisindeki ekipmanın çeşitli nem formlarının zararlı girişine (ör. damlama, püskürtme, su altında kalma, vb.) karşı koruma derecesini gösterir.

DereceObje ÖlçüsüNeye Karşı Koruduğu
0Koruma Yok
1Damlayan SuDamlayan su (dikey düşen damla) hiçbir zararlı etkiye sebep olmayacaktır.
215 ° ‘ye kadar eğildiğinde su damlamasıDikey damlayan su, muhafaza normal konumundan 15 derecelik bir açıyla eğildiğinde hiçbir zararlı etkiye sebep olmayacaktır.
3Su püskürtmeDikeyden 60 ° ‘ye kadar herhangi bir açıda sprey olarak düşen su zararlı etkilere sebep olmayacaktır.
4Sıçrayan suMuhafaza içine herhangi bir yönden sıçramış su hiçbir zararlı etkiye sebep olmayacaktır.
5Su jetiHerhangi bir yönden (her yönden) püskürtülen muhafaza içine girişim yapan su zararlı etkilere sebep olmayacaktır.
6Güçlü su jetleriHerhangi bir yönden (her yönden) güçlü püskürtülen muhafaza içine girişim yapan su zararlı etkilere sebep olmayacaktır.
71 metreye kadar daldırmaBelli bir basınç ve süre koşullarında suya batırıldığında (en fazla 1 m dalma), zararlı miktarda su girişi mümkün olmayacaktır.
81 metrenin üstündeki daldırmaEkipman, imalatçı tarafından belirlenecek koşullar altında suya sürekli daldırma için uygundur. Normalde, bu ekipmanın hava geçirmez şekilde kapatılmış olduğu anlamına gelecektir. Bununla birlikte, belirli ekipman türlerinde, suyun zararlı etkiler yaratmayacak şekilde girebileceği anlamına gelebilir.

Bu gönderiyi paylaş